Dentysta Kraków
Stomatologia i dentystyka w Krakowie

Ebola 2014 – Nowe wyzwania, nowa globalna reakcja i odpowiedzialność ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Trudno jest izolować i opiekować się pacjentami z EVD, nie dlatego, że choroba jest szczególnie zakaźna lub wirus jest szczególnie odporny, ale dlatego, że pojedyncze wyniszczenie może być katastrofalne. Ani ujemny przepływ powietrza, ani specjalne respiratory nie są niezbędne; skrupulatna dbałość o suknię, rękawiczki, maskę i ochronę oczu oraz ogromną ostrożność przy zdejmowaniu sprzętu ochronnego są kluczowe. Ulepszona kontrola zakażeń szpitalnych w całym regionie zapobiegałaby znacznej liczbie przypadków EVD i innych chorób. Mydła i woda lub alkoholowe środki do dezynfekcji rąk łatwo rozrywają otoczkę tego jednoniciowego wirusa RNA, a odkażanie za pomocą rozcieńczonego wybielacza jest skuteczne i łatwo dostępne nawet w odległych miejscach. Zapewnienie opieki podtrzymującej, w szczególności zarządzanie płynem i elektrolitem oraz leczenie nadkażeń bakteryjnych, może znacznie poprawić przeżywalność. Kontakty należy identyfikować, a ich temperaturę monitorować codziennie przez 21 dni po ekspozycji; jeśli rozwiną się gorączka, będą również musieli być natychmiast izolowani, przetestowani i jeśli testy są pozytywne, przeprowadzić wywiady w celu zidentyfikowania kontaktów, z których każdy musi być obserwowany przez 21 dni. Mobilizacja społeczna i odpowiednie kulturowo wysiłki w zakresie edukacji zdrowotnej mają kluczowe znaczenie dla udanej identyfikacji przypadku i śledzenia kontaktów.
Istnieją trzy kluczowe interwencje zapobiegawcze. Pierwszą z nich jest drobiazgowa kontrola zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej. Największe ryzyko przeniesienia nie pochodzi od pacjentów z rozpoznaną infekcją, ale z opóźnionego wykrywania i izolacji. Ponieważ wczesne objawy EVD – gorączka, nudności, wymioty, biegunka i osłabienie – są niespecyficzne i powszechne, pacjenci mogą narazić opiekunów rodziny, pracowników służby zdrowia i innych pacjentów, zanim zostanie zdiagnozowana infekcja.
Po drugie, kształcenie i wspieranie społeczności w modyfikowaniu długotrwałych lokalnych praktyk pogrzebowych, aby zapobiec kontaktowi z płynami ustrojowymi ludzi, którzy zmarli na skutek EVD, przynajmniej tymczasowo do czasu wybuchu epidemii, zamknie drugą główną drogę rozprzestrzeniania wirusa. Jest to kwestia drażliwa pod względem kulturowym, która wymaga odpowiedniej kultury i edukacji.
Po trzecie, unikanie obchodzenia się z mięsem krzewów (dzikich zwierząt polujących na pożywienie) i kontakt z nietoperzami (które mogą być głównym rezerwuarem wirusa Ebola) może zmniejszyć ryzyko początkowego wprowadzenia wirusa Ebola u ludzi. Zużycie mięsa w krzewach może zostać zmniejszone poprzez rozwój społeczno-gospodarczy, który zwiększa dostęp do niedrogich źródeł białka. W przypadku kontynuacji konsumpcji mięsa krzewowego można zachęcać do bezpieczniejszego uboju i obchodzenia się z nim. Potencjalny wpływ wylesiania i innych zmian środowiskowych na rosnące kontakty między ludźmi a nietoperzami wymaga dalszej analizy i rozwiązania.
Są to proste interwencje, ale wirus Ebola jest potężnym wrogiem. Jeśli pojedynczy przypadek zostanie pominięty, pojedynczy kontakt zachoruje i nie zostanie wyizolowany, lub gdy dojdzie do pojedynczego wygaśnięcia kontroli infekcji lub bezpieczeństwa pogrzebowego, może rozpocząć się inny łańcuch transmisji.
Oprócz wdrożenia rygorystycznych działań kontrolnych, musimy przyspieszyć opracowywanie i wdrażanie szczepionek i leczenia antywirusowego. Wspieranie opieki medycznej może znacząco zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych (i prawdopodobnie przyczyniło się do znacznie niższego – 23% – przypadku śmiertelności w ognisku wirusa Marburg w Niemczech4), ale istnieją obiecujące terapie antywirusowe i szczepionki, które są obecnie opracowywane5. Kwestie etyczne zostały poruszył temat stosowania eksperymentalnych terapii i szczepionek, które są w bardzo ograniczonym zakresie, ale szczepionka, która jest bezpieczna i skuteczna, dodatkowo chroni pracowników służby zdrowia i potencjalnie innych w sytuacjach związanych z epidemią
[przypisy: ketrel lek, lorinden n, playernotes wot ]

Tags: , ,

No Responses to “Ebola 2014 – Nowe wyzwania, nowa globalna reakcja i odpowiedzialność ad”

  1. K-9 Says:

    leczenie raka jądra polega na jego usunięciu

  2. Wiktoria Says:

    [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu catering dietetyczny Wrocław[...]

  3. Keystone Says:

    rak płuca to nie oszukujmy się wyrok

Powiązane tematy z artykułem: ketrel lek lorinden n playernotes wot