Dentysta Kraków
Stomatologia i dentystyka w Krakowie

Ebola – Podkreślenie globalnych dysproporcji w zasobach opieki zdrowotnej

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wybuch epidemii wirusa Ebola (EVD) wstrząsnął Afryką Zachodnią, twierdząc, że ponad 1000 istnień ludzkich pojawiło się w Gwinei na początku 2014 r. (Patrz wykres). Gwałtownie rosnąca liczba przypadków w afrykańskich krajach Gwinei, Liberii i Sierra Leone sprawiła, że władze publiczne w zakresie zdrowia były w stanie wysokiej gotowości przez całą wiosnę i lato. Nowsze wydarzenia, w tym rozprzestrzenianie się EVD do Nigerii (najbardziej zaludniony kraj Afryki) oraz niedawna ewakuacja do Stanów Zjednoczonych dwóch amerykańskich pracowników służby zdrowia z EVD przyciągnęły światową uwagę i zainteresowanie. Pracownicy służby zdrowia i ogół społeczeństwa zmagają się z pojmowaniem tej rozwijającej się dynamiki i oddzielają dezinformację od spekulacji od prawdy. EVD, pierwotnie zidentyfikowany w 1976 r. W Yambuku, Zair (obecnie Demokratyczna Republika Konga) i Nzara w Sudanie Południowym, jest spowodowany przez wirus RNA w rodzinie filowirusów. Ebola (nazwa pochodzi od rzeki w Zairze) obejmuje pięć odrębnych gatunków – ebolawirus Zair, ebolawirus Bundibugyo, ebolawirus z lasu tai, ebolawirus sudański i ebolawirus Reston. Reston ebolawirus nie powoduje chorób u ludzi, ale wskaźniki śmiertelności w ogniskach pozostałych czterech gatunków wahają się od 25 do 90%. Szczep obecnie krążący w Afryce Zachodniej wykazuje 97% homologii z próbkami ebolawirusa Zair, które znaleziono w Demokratycznej. Republika Konga i Gabon.2 Odmiana ta w przeszłości doprowadziła do największej śmiertelności (90%), chociaż szacunkowy wskaźnik śmiertelności w obecnym wybuchu jest mniejszy niż 60%.
Wybuchy prawdopodobnie pochodzą ze zbiornika dla zwierząt i prawdopodobnie obejmują dodatkowe gatunki pośrednie. Najbardziej prawdopodobnym zbiornikiem wydaje się być nietoperz owocowy, chociaż to powiązanie nie zostało potwierdzone.1 Przesyłanie do ludzi mogło nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z tkanką lub płynami ustrojowymi od zakażonego zwierzęcia. Warto zauważyć, że wirus Ebola jest patogenem odzwierzęcym, a jego krążenie wśród ludzi jest rzadkie, co tłumaczy przerywany i nieprzewidywalny charakter epidemii. W rzeczywistości, mimo że wirus spowodował ponad 20 wybuchów od czasu jego identyfikacji w 1976 r., Spowodował mniej niż 1600 zgonów przed 2014 r., A liczba przypadków wahała się od garści do 425 w wybuchu Ugandy w 2000 i 2001 r.3 W większości przypadków wirus pojawił się w geograficznie ograniczonych regionach wiejskich, a ogniska zostały opanowane przez rutynowe środki zdrowia publicznego, takie jak identyfikacja przypadków, śledzenie kontaktów, izolacja pacjentów i kwarantanna w celu przerwania łańcucha transmisji wirusa.
Na początku 2014 r. EVD pojawił się w odległym regionie Gwinei w pobliżu granic z Sierra Leone i Liberią. Od tego czasu epidemia gwałtownie wzrosła, napędzana przez kilka czynników. Po pierwsze, Gwinea, Sierra Leone i Liberia to kraje ubogie w zasoby, które radzą sobie już z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak malaria i inne choroby endemiczne, z których niektóre mogą być mylone z EVD. Następnie ich granice są porowate, a ruch między krajami jest stały. Infrastruktura opieki zdrowotnej jest niewystarczająca, a pracownicy służby zdrowia i niezbędne wyposażenie, w tym środki ochrony indywidualnej, są ograniczone. Tradycyjne praktyki, takie jak kąpanie zwłok przed pochówkiem, ułatwiały przekazywanie
[przypisy: lenvitol, natajka, tyreoidektomia ]

Tags: , ,

No Responses to “Ebola – Podkreślenie globalnych dysproporcji w zasobach opieki zdrowotnej”

 1. Vagabond Warrior Says:

  Wątrobę należy trenować, jak każdy inny narząd.

 2. Mad Jack Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do medycyna estetyczna[...]

 3. Chuckles Says:

  z moim samopoczuciem po samym hormonie było kiepsko

 4. Paulina Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do implanty zębowe ceny[...]

 5. Kazimierz Says:

  Za duzo slodyczy, chleba, zimniakow, bananow

 6. Gracjan Says:

  Article marked with the noticed of: Akcesoria do smartfona[...]

 7. Feliks Says:

  nauka i medycyna jest potrzebna

Powiązane tematy z artykułem: lenvitol natajka tyreoidektomia