Dentysta Kraków
Stomatologia i dentystyka w Krakowie

Ebola Virus Disease w Afryce Zachodniej – bez wczesnego wybuchu epidemii

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wiele osób pytało mnie, dlaczego wybuch epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej jest tak duży, tak ciężki i tak trudny do opanowania. Na te pytania można odpowiedzieć jednym słowem: ubóstwo. Najbardziej dotknięte kraje, Gwinea, Liberia i Sierra Leone, należą do najbiedniejszych na świecie. Niedawno pojawiły się one po latach konfliktów i wojny domowej, które sprawiły, że ich systemy opieki zdrowotnej w znacznym stopniu zostały zniszczone lub poważnie niepełnosprawne, a na niektórych obszarach pozostawiono pokolenie dzieci bez wykształcenia. W tych krajach tylko jeden lub dwóch lekarzy jest dostępnych na każde 100 000 osób, a ci lekarze są silnie skoncentrowani na obszarach miejskich. Oddziały izolacyjne, a nawet szpitalne możliwości kontroli zakażeń praktycznie nie istnieją. Kontakty osób zakażonych są śledzone, ale nie są konsekwentnie izolowane w celu monitorowania.
Duża liczba ludzi w tych krajach nie ma stałego, płatnego zatrudnienia. Ich dążenie do znalezienia pracy przyczynia się do płynnego przemieszczania populacji przez porowate granice. Obszar, na którym przecinają się granice trzech państw, jest teraz wyznaczoną strefą gorącą, gdzie transmisja jest intensywna, a ludzie w tych trzech krajach nadal się wzajemnie infekują. Niedawne decyzje o kwarantannie tego obszaru przyniosły ekstremalne trudności ponad milionowi ludzi – ale są niezbędne do powstrzymania.
To tylko niektóre z wielu wyzwań, które należy przezwyciężyć w najgorszym wybuchu epidemii wirusa Ebola w prawie czterdziestoletniej historii tej choroby. Potrzeby są ogromne; perspektywy szybkiego powstrzymania są niewielkie. Ognisko, we wszystkich jego bezprecedensowych rozmiarach, jest naglącym problemem międzynarodowym i kryzysem medycznym i zdrowia publicznego, ale jest także problemem społecznym.
Teraz, po 6 miesiącach reakcji na wybuch epidemii, lęk pozostaje najtrudniejszą przeszkodą do przezwyciężenia. Strach powoduje, że ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi osobami, uciekają z systemu nadzoru, krewni, by ukryć symptomatycznych członków rodziny lub zabierze ich do tradycyjnych uzdrowicieli, a pacjenci uciekają z centrów leczenia. Strach i wrogość, które mogą z tego wyniknąć, zagrażają bezpieczeństwu krajowych i międzynarodowych zespołów reagowania. Fakt, że Ebola jest często śmiertelny i nie ma lekarstwa, dodatkowo napędza strach i utrwala te niebezpieczne zachowania, podkreślając znaczenie posiadania antropologów medycznych w zespołach reagowania. Jednym z pilnych priorytetów jest zmiana dawnych praktyk pogrzebowych, które wymagają bliskiego kontaktu z wysoce zaraźliwymi zwłokami. W Gwinei, na przykład, 60% przypadków było powiązanych z tradycyjnymi pochówkami. Krążą pogłoski, czy to o czarach, czy o cudownych uzdrowieniach; co najmniej dwóch Nigeryjczyków zmarło po wypiciu słonej wody, która podobno była ochronna. Dobra komunikacja i zaangażowanie społeczności są pilnie potrzebne, aby walczyć z odmową, plotkami i zachowaniami, które napędzają nowe łańcuchy transmisyjne.
Strach i niepokój rozprzestrzeniły się daleko poza Afrykę Zachodnią, by ogarnąć świat. Pierwszy przypadek Eboli w Nigerii, potwierdzony w lipcu w tętniącym życiem mieście Lagos, był sygnałem ostrzegawczym. To był pierwszy raz, kiedy wirus rozprzestrzenił się drogą powietrzną, i zdecydowanie sugeruje, że każde miasto z międzynarodowym lotniskiem jest zagrożone w przypadku importowanego przypadku
[przypisy: onkolmed, galeria gemini tarnów, biovena milanówek ]

Tags: , ,

No Responses to “Ebola Virus Disease w Afryce Zachodniej – bez wczesnego wybuchu epidemii”

 1. Jagna Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do chirurg plastyczny[...]

 2. Jan Says:

  owoce kolcowoju spożywane bez zastanowienia mogą prędzej zaszkodzić niż poprawić zdrowie

 3. Springheel Jack Says:

  Article marked with the noticed of: gabloty wystawiennicze[...]

 4. Malwina Says:

  Kiedyś mojej siostrze laryngolog zalecił laser i sollux na zatoki

Powiązane tematy z artykułem: biovena milanówek galeria gemini tarnów onkolmed