Dentysta Kraków
Stomatologia i dentystyka w Krakowie

Face to Face with Ebola – Centrum ratunkowe w Sierra Leone

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

O szóstej rano nasz zespół medyczny przybywa do centrum ebola w okręgu Kailahun w Sierra Leone, aby pobrać próbki krwi. W naszym 80-łóżkowym ośrodku w pobliżu granic Liberii i Gwinei, wczoraj przyjęto 8 nowych pacjentów, 9 pacjentów musi przejść powtórny test 72 godziny po rozpoczęciu objawów, a niektórzy mamy nadzieję wypisać dzisiaj: co najmniej 18 próbek krwi do uzyskać. Obecnie ośrodek mieści 64 pacjentów, w tym 4 dzieci w wieku poniżej 5 lat. Widzieliśmy już 2 pacjentów, którzy dziś umierają. Jestem tu od 7 tygodni, pracuję jako pielęgniarka i koordynator ds. Nagłych wypadków w odpowiedzi na ebolę Médecins sans Fronti.res (MSF). Dzisiaj mamy szczęście: pada deszcz, więc nie będziemy zbyt gorąco w sprzęcie ochrony osobistej (PPE), który musimy nosić. Kontrolujemy, kto trafia na obszar izolacji, jak często i jak długo. Nikt nie powinien nosić PPE dłużej niż przez 40 minut; jest to nie do zniesienia dłużej, ale łatwo stracić poczucie czasu, więc musimy monitorować naszych kolegów. Proces rozpoczyna się w przebieralni, gdzie wejście w PPE zajmuje około 5 minut. Posiadamy wyznaczoną toaletkę, która jest odpowiedzialna wyłącznie za upewnienie się, że odpowiednio nosimy nasz sprzęt i że nie jest wyeksponowany kwadrat milimetra skóry. W przypadku przypadkowej perforacji jednej warstwy zakładamy dwie pary rękawiczek, dwie maski i ciężki fartuch na wierzchu kombinezonu. Kiedy wychodzimy z obszaru izolacji, rozpylamy roztwór chloru i odrywamy warstwę PPE po warstwie. Część wyposażenia – okulary, fartuch, buty, grube rękawice – można wysterylizować i ponownie użyć. Wszystko inne – kombinezon, maski, nakrycie głowy – jest spalone.
Centrum ma dwie sekcje: obszar niskiego ryzyka, zawierający aptekę, przebieralnie, pralnię, laboratorium, punkty chlorowania wody i miejsce spotkań personelu; oraz obszar wysokiego ryzyka lub izolacji, w którym przyjmowani są pacjenci, a personel musi nosić pełne ŚOI. Nasze zespoły medyczne i wodno-sanitarne wchodzą w obszar wysokiego ryzyka z jasnym planem: sprawdzają parametry życiowe, podają leki, serwują posiłki i czyszczą 10 namiotów. Istnieją również zespoły, które pomagają nowym pacjentom w osiedleniu się, przygotowują pacjentów do wypisu oraz dezynfekują i usuwają zmarłych.
Członkowie personelu MSF Prowadzą młodego pacjenta z podejrzeniem Eboli w Centrum Zarządzania Sprawami. Zdjęcie: Sylvain Cherkaoui / Cosmos / Médecins sans Fronti.res / Redux.
Wszyscy pracujący w obszarze izolacji muszą przestrzegać protokołów i procedur w liście. Używamy systemu koleżeńskiego – jesteśmy odpowiedzialni za siebie, ale musimy również oddać życie w ręce kolegów: jeden błąd może być śmiertelny. Obszar izolacji dzieli się na osobne namioty dla pacjentów z podejrzeniem, prawdopodobnym i potwierdzonym zakażeniem wirusem Ebola (patrz zdjęcie). Podejrzane przypadki są definiowane gorączką i trzema lub więcej innymi objawami choroby; prawdopodobne przypadki, przez objawy plus znany kontakt z osobą, która miała ebolę lub z ciałem kogoś, kto zmarł na tę chorobę. Istnieje wyraźna separacja namiotów dla tych dwóch rodzajów pacjentów, którym podano instrukcje minimalizujące ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego – na przykład poprzez mycie rąk i nie dotykanie innych pacjentów lub ich dobytku
[hasła pokrewne: keratyna hydrolizowana apteka, tarchomed, ekolab ]

Tags: , ,

No Responses to “Face to Face with Ebola – Centrum ratunkowe w Sierra Leone”

 1. Piotr Says:

  Byłam już u dwóch dermatologów

 2. Toolmaker Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: diety[...]

 3. Disco Thunder Says:

  Wartościowy tekst, ale niepełny.

 4. Ada Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: praca dla dentysty[...]

 5. Mr. 44 Says:

  Trzeba tylko pamiętać, że w aptekach są suplementy

Powiązane tematy z artykułem: ekolab keratyna hydrolizowana apteka tarchomed